Mrzeżyno

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Mrzeżyno to nadmorska wieś turystyczna o charakterze osiedla, w województwie zachodniopomorskim, powiecie gryfickim i gminie Trzebiatów. W 2007 roku miejscowość zamieszkiwało 1727 osób. O potencjale turystycznym świadczy fakt, że jednorazowo może zamieszkać w tamtejszej bazie noclegowej ok. 6800 wczasowiczów.

Po przekopaniu w 1457 roku, ok. 1,5 kilometrowego przekopu rzeki Regi, założono u ujścia osadę i port. Z kanału korzyści miało głównie miasto Trzebiatów, więc ówczesne Mrzeżyno rozwijało się bardzo powoli. W końcu XVIII wieku, nastąpiło duże, nieodwracalne zamulenie kanału. W Trzebiatowie na początku XIX wieku, stacjonowały oddziały wojskowe, a znudzeni oficerowie korzystali czasem z gorszących wówczas kąpieli morskich na plażach u ujścia Regi. Od tego okresu następował stopniowy rozwój kąpieliska nadmorskiego zahamowany częściowo po I i zatrzymany po II Wojnie Światowej. Z uwagi na tereny wojskowe przez wiele lat powojennych nie było możliwości korzystania z uroków morskich kąpieli na terenie Mrzeżyna, Dźwirzyna, Rogowa i okolic.

Obecnie wojska jest już zdecydowanie mniej i nie utrudnia to wypoczynku w jednym z ponad 40 ośrodków wypoczynkowych zlokalizowanych w Mrzeżynie.

Ciekawostką może być fakt, że w przedwojennym 1-1,5 tysięcznym Mrzeżynie w ośrodku szkolenia czołgistów przebywało jednorazowo ok. 4000 kursantów i dodatkowo nieznana liczba obsługi jednostki. Po wojnie stało się jasne, że Armia Radziecka, a potem Wojsko Polskie skorzysta z tak wielkiego potencjału tamtejszej infrastruktury wojskowej, kosztem wczasowiczów.

Historia

Mrzeżyno to miejscowość, która swoje istnienie zawdzięcza wojskowym. To właśnie z koszarów trzebiatowskich przybywali pierwsi miłośnicy kąpieli morskich. Mimo ogólnego zgorszenia jakie przynosiły ówczesne kąpiele i plażowanie, to jednak nie można było zarzucić, że nie hartowały one żołnierskiego zdrowia.

Jednym z pierwszych bywalców w Mrzeżynie był 66 letni, gubernator i dowódca okręgu pomorskiego, generał Gebhard Leberecht von Blücher, późniejszy dowódca spod Jeny, Lipska i Waterloo.

Inną znaną osóbą, która odwiedziła mrzeżyńskie plaże był ówczesny młodzieniec Otto Bismarck z 9-go Pułku Ułanów w Trzebiatowie.

Wojsko od lat 30 - tych XX wieku zajmowało okoliczne wybrzeże, hamując, a nawet zatrzymując rozwój kąpieliska. Jednak, gdy minęły czasy "zimnej wojny" stopniowo wracali letnicy, a wyjeżdżali wojskowi. 

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja