Domek Kata

Budowla o wyjątkowo bogatej i jednocześnie zagadkowej przeszłości. Nazwa “Domek Kata” przyjęła się dopiero w latach ‘50 XX wieku - choć przekazy historyczne są sprzeczne co do funkcji budynku. Pewne jest, że obiekt trafił do rejestru zabytków w 1953 roku - jako jeden z pierwszych w całym Kołobrzegu. Stało się to jeszcze przed odbudową budowli ze zniszczeń po II Wojnie Światowej, zakończonej w 1958r.

Wtedy też wśród mieszkańców miasta i turystów rozpowszechniła się historia, jakoby w dawnych czasach działał tutaj sąd. Taki oczywiście nie mógł obyć się bez stosownie wyposażonego pokoju przesłuchań - czyli sali tortur. Jednak sprawdzone źródła z epoki nie wspominają, by kiedykolwiek przebywał tutaj egzekutor miejskiego wymiaru sprawiedliwości. Pierwotnym przeznaczeniem budynku wybudowanego oryginalnie w XV wieku był magazyn.

A konkretniej miał to być magazyn zbożowy. Murowany, pięciokondygnacyjny spichlerz prawdopodobnie uległ zniszczeniu w ciągu 200 lat od powstania. “Katownię” z ruin podniósł w XVII stuleciu kołobrzeski kupiec, niejaki Ramler. Niedługo potem budynek trafił w ręce rodziny Gölbergów. Pozostawał w ich posiadaniu do 1819 roku, kiedy to po ujawnieniu romansu pani domu i pruskiego oficera familia wyprzedała majątek i przeniosła się do Szczecina.

Nie ma pewności, czy którykolwiek z kupców i rzemieślników którzy posiadali prawo własności do Domku Kata wykorzystywali go w sposób inny niż skład bądź warsztat. Niektórzy utrzymują, że rody arystokratyczne przekształciły magazyn w stylową rezydencję.Współcześnie Domek Kata służy jako klimatyczna kawiarnia i restauracja.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Gotycko-renesansowa, pięciokondygnacyjna budowla z XV stulecia, o interesującej, a zarazem mocno tajemniczej przeszłości. Niektóre źródła historyczne podają, że oryginalnie był tu magazyn zbożowy. Inni natomiast twierdzą, że było to mieszkanie i miejsce pracy lokalnego kata. Można również trafić na artykuły opisujące budynek jako arystokratyczną rezydencję.

Domek Kata adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Domek Kata, zobacz gdzie w Kołobrzegu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Domek Kata.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Domek Kata opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij