Kościół św. Jana Chrzciciela

Niewielki kościół w Budzistowie - niegdyś samodzielnej wsi, od jakiegoś czasu jednej z dzielnic Kołobrzegu. Dzisiejsza lokalizacja świątyni jest miejscem chrześcijańskiego kultu przynajmniej od 1222 roku, jednak budynek był niszczony - i to wielokrotnie. A potem remontowany lub stawiany praktycznie od nowa.

Kościół św. Jana Chrzciciela jest prawdopodobnie jedyną zachowaną pozostałością po wczesnośredniowiecznej osadzie Kołobrzegu oraz jednym z najstarszych zabytków architektury sakralnej na całym Pomorzu. Nawet, jeśli dzisiejszy gotycko-romański, wzniesiony z cegły przybytek nie ma już wiele wspólnego z XIII wiekiem.

Jest to orientowana konstrukcja jednonawowa, o wymiarach 8 na 5 metrów, z niewielką, stożkowatą drewnianą dzwonnicą nad drzwiami wejściowymi dla wiernych. Budowę nowego kościoła na skraju ówczesnego grodu zainicjowała księżna Mirosława - żona władcy księstwa Bogusława II powstałego po rozbiciu dzielnicowym Królestwa Polskiego. Pierwszy raz świątynia poważnie ucierpiała w czasie wojny 30-letniej na początku XVII stulecia. Ostania poważna przebudowa miała miejsce w latach ‘80 XX w.

Przybytek jest kościołem filialnym parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia jest istotnym punktem na turystycznym szlaku im. Jana Frankowskiego.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Niewielka i niepozorna, za to cenna pod względem historycznym i architektonicznym świątynia. Mieszanka stylów romańskiego i gotyckiego oraz tradycja sięgająca 1222 roku czynią z kościoła św. Jana Chrzciciela zabytek jedyny w swoim rodzaju. Nawet jeśli konstrukcja wzniesiona z cegły i drewna była wielokrotnie przebudowywana bądź niszczona, warto ją zobaczyć.

Kościół św. Jana Chrzciciela adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Jana Chrzciciela, zobacz gdzie w Kołobrzegu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Jana Chrzciciela.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Jana Chrzciciela opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij