Pomnik Komandora Mieszkowskiego

Pomnik Komandora Mieszkowskiego poświęcony jest pamięci wyjątkowo zasłużonego dla miasta i kraju marynarza. Jak przypomina tablica na postumencie, komandor Stanisław Mieszkowski był dowódcą Floty, pierwszym polskim kapitanem kołobrzeskiego portu i pierwszym komendantem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Na te zaszczyty zasłużył wzorcową służbą, która też stała się ostatecznie przyczyną jego śmierci.

Wielokrotnie odznaczony Mieszkowski w 1920 roku walczył jako ochotnik w 22. Pułku Piechoty przeciwko bolszewikom. We wrześniu 1939 r. bronił polskiego wybrzeża m.in. na ORP “Generał Haller”, skąd dowodził formacją kanonierek oraz kierując baterią dział w Jastarni. Następnie trafił do niewoli. Po zakończeniu II Wojny Światowej wrócił do służby morskiej - wpierw cywilnej, a zaraz po tym wojskowej.

Być może zasługi komandora Mieszkowskiego uczyniły z niego ofiarę stalinowskich represji. Oskarżony o szpiegostwo, został skazany na śmierć przez rozstrzelanie w 1952 r. Po tzw. “odwilży”, sąd oficjalnie zrehabilitował go 4 lata później. W 2014 r., dzięki ekshumacjom na słynnej Łączce, udało się zidentyfikować szczątki oficera.

Pomnik komandora Stanisława Mieszkowskiego, zaprojektowany przez znanego i cenionego w Kołobrzegu rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego, uroczyście odsłonięto nieopodal latarni morskiej w czerwcu 2007 roku. Imieniem marynarza nazwano również pobliski skwer.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Monument wystawiony w 2007 r. dla upamiętnienia postaci Stanisława Mieszkowskiego - zasłużonego żołnierza i oficera Polskiej Marynarki Wojennej na stanowisku dowódcy Floty. Komandor walczył w wielu bitwach w celu obrony wybrzeża w 1939 r. Był także kapitanem portu w Kołobrzegu i komendantem szkoły oficerskiej. Niesłusznie rozstrzelany za szpiegostwo w 1952 r.

Firma KM Studio może sfilmować wart uwiecznienia Pomnik Komandora Mieszkowskiego filmy reklamowe Wrocław

Pomnik Komandora Mieszkowskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik Komandora Mieszkowskiego, zobacz gdzie w Kołobrzegu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik Komandora Mieszkowskiego.
  • Ulica
    Morska
    Pomnik Komandora Mieszkowskiego mieści się przy ulicy Morska w Kołobrzegu
  • 78-100 Kołobrzeg
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik Komandora Mieszkowskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij