Port wojenny

Marynarka Wojenna również jest obecna w Kołobrzegu. W basenie przy zachodnim brzegu rzeki Parsęty, nieopodal stacji radarowej (zasięg + 100 km) stacjonują głównie niewielkie jednostki, których bojowym przeznaczeniem jest namierzanie i niszczenie łodzi podwodnych.

Ścigacze, wyposażone m.in. w podwójnie sprzężone armaty 23 mm, miotacze bomb głębinowych i wyrzutnie torped kalibru 533 m, posiadają również niezbędny sprzęt ratunkowy. Kutry torpedowe mogą więc siać zniszczenie, ale mogą też ratować życie i mienie. Wojskowe łodzie można zwiedzać w trakcie świąt państwowych i obchodów Dni Morza.

Z portu wojennego w Kołobrzegu korzysta również Bałtycki Dywizjon Straży Granicznej - jego łodzie można rozpoznać po białych nadbudówkach i niebieskich kadłubach z czerwonym pasem na dziobie.

Jedna z jednostek - ORP Fala - została przekształcona w muzeum. Zwiedzaniu maszynowni, pomieszczeń na łodzi i jej pokładów towarzyszą wyjaśnienia przewodnika. Jednak tytuł największej atrakcji z pewnością przypadnie własnoręcznemu “strzelaniu” z działka pokładowego 2x2 AK - 230. Oczywiście nieuzbrojonego. Aktualnie kuter stanowi część ekspozycji Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego w ramach Muzeum Oręża Polskiego.

Komenda Punktu Bazowania Kołobrzeg 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podlega Komendzie Portu Wojennego w Świnoujściu.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

W niedalekiej przeszłości samodzielna komenda 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, aktualnie “tylko” punkt bazowania pod komendą portu wojennego w Świnoujściu. Kołobrzeg pozostał ważnym punktem rozpoznania (wieża radarowa ma zasięg ponad 100 km) oraz bazą dla kutrów torpedowych Marynarki Wojennej. Cumują tu również jednostki Bałtyckiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Port wojenny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Port wojenny, zobacz gdzie w Kołobrzegu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Port wojenny.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Port wojenny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij